College of the Arts Students Win Scholarships and Awards

The College of the Arts is pleased to announce the 2009 recipients of scholarships, grants and certificates of achievement.  Congratulations to all of our students!

(Note: The Iist below represents both monetary and non-monetary scholarships and awards with links to award guidelines where applicable.  College of the Arts students who may be interested in applying for scholarships next year should watch for deadline announcements to be made in January 2010.  In addition to scholarship opportunities with the College of the Arts, opportunities outside the college may be found online in the Appendix pages of the undergraduate catalogue as well as web pages for the Alumni Association, Office of Financial Aid and Office of Graduate Admissions .  The university also sponsors a scholarship search engine hosted by the Undergraduate Office of Admissions.)

College Awards

Dean’s Scholar/Artist Award
Erica Emmich – Broadcasting -
CART Advisory Board Scholar Award
Lisa Morales – Music Education
Angelo Palma – Musical Theatre (Honorable Mention)
Rachel Camp – Theatre (Honorable Mention)
CART Advisory Board Talent Award
Tara Tagliaferro
Kyle Coniglio – Studio, Painting   (Honorable Mention)
Jeanne Wade Henningburg Scholarship
Sharrod Williams - Dance
Don and Judy Miller Scholarship for the Visual Arts
Undergraduate award – Tanisha Killian – Fashion Studies
Graduate Award – Asha Johnson - Ceramics
Cento Amici Scholarships
Angela Vuocolo - Graphic Design
Nelson DePasquale – Broadcasting
Jennifer Cram- Animation/Illustration
Kimberley Chiesa-Music Education
Lisa Morales- Music Education
Tara Tagliaferro- Musical Theatre, Dance
Janelle LoBello- Communications
Angelo Palma - Musical Theatre
Sara Sciabbarrasi -Studio Art
Timothy Feeley - Broadcasting

Department of Art & Design Awards

Excellence in Animation/Illustration Award - Lauren Brown

Excellence in Art History Award - Michael Pasternak

Excellence in Art Education Award - Steven Willenborg

Excellence in Art Education Award - Alexander Billups

Excellence in Fashion Studies Award - Alexandra Canals

Excellence in Filmmaking Award - Adrian Romero

Excellence in Graphic Design for Print Award - Alexander Evangelakos

Excellence in Industrial Design Award - Brianna Fox

Excellence in Painting Award - Lydia Larson

Excellence in Photography Award - Nadia Estrada

Excellence in Print and Paper Arts - Owen Nichols

Excellence in Web and Interactive Design Award               - Nicole Guinta

Ann Chapman Award (undergraduate) - Danielle Mullins

Excellence in Graphic Design Award - Young Sun Compton

Excellence in Drawing Award (Graduate) - Arlene Kaczka

Excellence in Industrial Design Award - Justyna Szacon

Excellence in Industrial Design Award - Leticia Suarez

Excellence in Illustration/Animation Award - Jennifer Cram

Excellence in Photography Award - Kendrick Chow

Excellence in Painting Award (Graduate) - Jill McKenna

Excellence in Art Education Award (Graduate) - Monique Safrity

Excellence in Art History Award (Graduate) - Tracy diTolla

Excellence in Filmmaking Award                - Chelsea Smith

Excellence in Jewelry (Graduate) - Kai Hsuan

Ann Chapman Award (Graduate) - David Keefe

F. Paul Shields Award - Amanda Potter

 

Department of Broadcasting Awards

Achievement in Journalism Award - Robert Melok

Achievement in Production Award - Camillia Anhar

Achievement in Production Award - Margaret Healy

Achievement in Production Award - Stacey Siegel

Achievement in Production Award - Krystal Acosta

Achievement in Production Award - Nicole Pica

Achievement in Production Award - Dominique Preston

Achievement in Production Award - Erica Emmich

Achievement in Production Award - Manuel Fuentes

Faculty Award - Tania Ivanova

Bill Puskas Most Promising New Student Award -Nicholas Correa

John D Sharkey Award - James Carolan

Christopher Stasheff/Al Prieto Scholarship Award - Malgorzata Krol

Carol J. McCracken Award - Tanya Taylor

Radio Club of America Scholarship Award - Bob Rowe

Radio Club of America Scholarship Award - Brittany Parker

 

Department of Communication Studies Awards

Communication Studies – Excellence in Public Relations Award - Danielle Sandars

Communication Studies – Excellence in Organizational Communication Award - Jeffrey Heldman

Communication Studies – Excellence in Speech Communication Award - Haley Cyrulnik-Dercher

Lambda Pi Eta Scholarship - Jackie Sherman

Wayne Bond Communication Achievement Award - Prudence Kaufman

Karl Moll Graduate Award - Laura Domnescu

Thomas Veenendall Scholarship - Janelle M. LoBello

Wayne Bond Communication Achievement Award (Graduate) - Fatimata Ly

 

Department of Theatre & Dance Awards

Linda Roberts Outstanding Senior Dance Award - Timothy Kochka

Linda Roberts Outstanding Senior Dance Award - Sarah Garvey

Choreographic Excellence Award - Samanta Maravi

Department of Theatre & Dance Service Award - Gregory J. Hanks

Doris Bianchi Senior Award - Simone Serra

Doris Bianchi Senior Award - Megan Greener

Marc Mattaliano Theatre Award - Jaclyn Ingoglia

Marc Mattaliano Theatre Award - Michael Liscio

Dennis K. McDonald Senior Theatre Award - Ussief Roger Casey

Joseph F Bella Prod/Design Award - Laura Benedict

Joseph F Bella Prod/Design Award - Alena Thomas

Department of Theatre & Dance Service Award - Alisone Alcordo

Department of Theatre & Dance Service Award - Allison Fund

Department of Theatre & Dance Service Award - Laurie Seligman

MSU Dance Spirit Award - Tiffeny Wilson

MSU Dance Spirit Award - Ashlee Wood

MSU Dance Spirit Award - Julia Nuzzo

MSU Dance Education Award - Colleen Poalillo

Outstanding Performer Award - Christina Nikithser

Outstanding Performer Award - Isaiah Young

Peins Dance Scholarship -  Kristin Vandeventer

 

John J. Cali School of Music Awards

Excellence in Jazz Award - Nicole Hassell

Outstanding Student Teacher Award - Larisa Spitzer

Academic Recognition Award - Erik Lichack

Music Teachers National Association Award - Veronica O'Brien

Excellence in Orchestra Award - Emily James

Outstanding Performance Award - Nicole Hassell

Excellence in Chorus Award - Claire Bove

Excellence in Chorus Award - Meghan Page

Cali School of Music Service Award - Elaina Friessel

Excellence in Jazz Award - John Molloy

Excellence in Jazz Award - Nicole Hassell

Outstanding Student Teacher Award - Larisa Spitzer

Academic Recognition Award - Erik Lichack

Music Teachers National Association Award - Veronica O'Brien

Excellence in Orchestra Award - Emily James

Oustanding Performance Award - Nicole Hassell

Outstanding Performance Award (Graduate) - Daniel Mumm

Excellence in Chorus Award - Claire Bove

Excellence in Chorus Award - Meghan Page

Outstanding Undergraduate Composer Award - Matthew Brown

Oustanding Graduate Composer Award - Chris Opperman

Music Department Service Award - Elaina Friessel

Excellence in Band Award - Taylor Goodson

Lucille Oliva Award - Peter Abazia

Presser Award - Lisa Morales

David Ott Scholarship for Outstanding Music Therapist - Laura Nappo

David Ott Scholarship for Outstanding Music Therapist Intern - Cheryl Lynn Olson

David Ott Fellowship for Outstanding Music Therapist (Graduate) - Susanne Kobb

Oscar Ravina Talent Grant - Chryselle Angderson

Oscar Ravina Talent Grant - Mitsuko Flynn,

Oscar Ravina Talent Grant - Ashley Garcia

Oscar Ravina Talent Grant - Joshua Gamboa

Thomas and Michelle Wilt Scholarship - Jacek Blaszkiewicz

Outstanding Graduate Student Award - HaNa Chang

Iversen Music Scholarship - Terrence Thornhill

Benjamin F. Wilkes Scholarship - Antony Bitar

Somville & Trilling Scholarship - Raphael Galvan-Herrera (string)

Somville & Trilling Scholarship - Kimberly Chiesa

Thomas & Michele Wilt Scholarship - Jecrk Blaszkiewicz

Shanghai Quartet Scholarship (Violin) - Yeo Jin Lee

Shanghai Quartet Scholarship (Violin) - Yoon M i Hong

Shanghai Quartet Scholarship -Raphael Galvan-Herrera

Briggs (Avril) Scholarship - Yeo Jin Lee